Bağlantılarım:
  Rss Twitter Facebook

  12 Aralık 2010 Pazar

  Yine öyle bir akşam...


  Dolmabahçe'de yaşanan olaylar sonrasında, cezaların '' geliyorum! '' dediği günlerde de söyledim, söyledik; futbol, seyircisiyle güzel olan bir oyun. Ama federasyonumuz sağolsun, yıllardır yaptığı gibi yine pire için yorgan yaktı ve seyircisiz oynama cezasını verdi hem Bursaspor'a hem de Beşiktaş'a. Öncelikle bu konu hakkında görüşlerimi belirtmek istedim, şimdi karşılaşmaya dair üç-beş kelam edelim...

  Üstteki fotoğraf, 2007-2008 sezonunda yine evimizde seyircisiz oynadığımız bir karşılaşmadan. ( Bursaspor-İstanbul Büyükşehir Belediyespor ) Ve yarın, yine o günkü gibi yani, yine öyle bir akşam yaşayacağız.
  Maç öncesinde aynı merdivenlerde, daha fazla kişiyle toplanacak taraftarlar ve bir basın açıklaması yapılacak İstanbul medyasına karşı uygulamaya konulan 'boykot kararı' konusunda. Ardından, meşaleler ateşlenecek tıpkı resimdeki gibi. Gecenin, o günden farklı olmasını istediğim, olması gereken tek yönü ise maçtan çıkacak olan skor. Taraftarından yoksun bir şekilde sahaya çıkan Bursaspor, o akşam sahadan 2-2'lik beraberlik ile ayrılmıştı. Yarın ise, mutlak galibiyet parolasıyla sahaya çıkan bir Bursaspor olacak ve aksi bir sonuç bana göre ihtimal dahilinde dahi değil.

  Kasımpaşaspor, ligin dibine demir atmış durumda. Adeta, '' futbol oynuyor '' denilebilecek düzeyde bir oyun sergileyebilen her lig takımımız karşısında 'averaj takımı' durumuna düşüyor İstanbul ekibi. Bu sezon ligde oynadıkları 15 karşılaşmada, 1 galibiyet ve 5 beraberlik ile puan toplayabildiler sadece. 9 da mağlubiyetleri var. Tamamen yokları oynuyorlar.
  Geçen sezon, -özellikle ligin son döneminde- yarınki rakibi Bursaspor ile beraber ülkemizde 'total
  futbol' un uygulayıcısı olarak görülen Yılmaz Vural'ın öğrencilerinin bu durumuna şahsen üzülüyorum. İsim isim değerlendirdiğinizde, ligin iyi takımları arasına girecek düzeyde bir kadroya sahip olmasa da sonuncu olacak düzeyde de bir takım değil Kasımpaşa ama nedendir bilinmez, bu hale geldiler.

  Ceyhun Yılmaz'ın, geçen haftaki Kasımpaşaspor-Galatasaray maçından sonra dediği gibi '' kötü gidişe dur demek isteyen her takım, bir gün mutlaka Kasımpaşaspor ile karşılaşacaktır ''

  Gelelim Bursaspor'a...
  Bursaspor açısından zor bir karşılaşma olacağını düşünmüyorum ve hatta hatta bu sezonun en kolay maçlarından birisi olacaktır yarınki karşılaşma bana göre. Bunu, Kasımpaşaspor'un ligin dibine demir atmış olması sebebiyle değil, zaten hangi seviyede olduğu tablodan belli olan futbolunun, Bursaspor'un işini artı olarak kolaylaştıracak bir yapıda olduğunu düşündüğüm için söylüyorum.
  Ayrıca şu da var ki; Yekta'nın oyununu belirli bir seviyenin üstüne çıkarmasına engel olabilen her takım Kasımpaşa'yı mağlup etmesini bildi bu güne dek ve Bursaspor bunun için özel bir önlem almasa dahi Yekta'nın ve İstanbul ekibinin eline o fırsat geçmeyecektir orta sahanın yapısı sebebiyle.

  Kasımpaşa'nın, yediği gollerin büyük bölümünü kanatlardan ziyade araya atılan toplar ve duran toplardan yediğini de hesaba kattığımızda, maçla ilgili bir fark beklentisi  gütmek hiç de zor değil.

  Sağlam da eğer maçın böyle geçeceğini düşünüyorsa, sahaya çıkan oyuncular arasına bir-iki genç oyuncuyu serpiştirebilir yine. Zira, İsmail Haktan büyük ihtimal forma şansı bulacaktır zaten Volkan'ın cezası sebebiyle. Serdar Aziz de  forma şansı bulabilir son 2 karşılaşmada sergilediği performans dolayısıyla ayrıca. Ve bana göre bu karşılaşmada Serdar Aziz'in sahaya ilk onbirde çıkmasıı demek, Stepanov ile yolların ayrılmak üzere olması demektir. Çünkü Stepanov geldikten sonra onu yedekte bırakacak düzeyde bir oyun ortaya koyarak Stepanov'u kesmesini bilen İbrahim'in ardından, Serdar'ın da sergilediği başarılı performans ve takımla uyumu ortada. As oyuncunun yanında, başarılı ve sadakatine güvenilir bir alternatif oyuncun da varsa eğer, ikincil bir yedeğe o denli para ödenmesinde anlam aranmamalı.

  Her yazımda vurguluyorum, bu yazının son kısmında da söyleyeceğim yine; Batalla sahada olmalı. Dinlenmiş ve moralli bir Batalla, bu ligdeki kalite sorununu açığa çıkartabilecek bir oyuncu çünkü ve bunun kanıtı da ülkemizde şu ana dek geçirdiği dönemde sergilediği performanstır. Ergiç ile uyumu da, kadrosunu yıldızlarla bezeyip o uyumu yakalayamayan takımlara ders verir nitelikte.

  Bu sebeplerden ötürü; her türlü, Bursaspor galibiyetiyle sanuçlanacağını düşündüğüm karşılaşmada Batalla'nın varlığı ve Ergiç'in katkısı farkı getirir diyerek yazının sonunu da böyle getiririm. İki takıma da başarılar...

  Gökhan Sezer

  0 yorum:

  Yorum Gönder